İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda

Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda Milletvekillerinin Sorularını Yanıtladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulunda Milletvekillerinin Sorularını Yanıtladı

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamuda hizmet alımlarının devam edeceğini ancak hangi alanlarda hizmet alımı yapılacağının düzenlendiğini ifade etti.

 

Çelik, "Taşeron uygulaması disipline olmuş durumdadır. Bu konudaki sıkıntılar bize göre ortadan kalktı. Eksik olan, Bakanlar Kurulu kararı. Hangi alanlarda hizmet alımı yapılacağına ilişkin karar verildiğinde bu konudaki serzenişler son bulacak" dedi.

 

Bakan Çelik, Türkiye Taşkömürü Kurumu ya da bu alandaki özel sektör işletmelerinde taşeron uygulamasının kesinlikle olmayacağını söyledi.

 

Yeraltı çalışmalarının tehlikeli bir alan olduğuna işaret eden Çelik, "Öteden beri ifade ediyorum; bu alandaki yapısal sorunlar çözülmeli. Yeni Maden Kanunu buna imkan sağlıyor. Bu kapsamda teknolojiyi iyi kullanmamız gerekiyor" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önergeye katıldığını belirterek, "Kurulduğundan beri tapusu olmayan Ceylanpınar'ın kaderi değişiyor ve Ceylanpınarlılar tapularına kavuşacaklar. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.


 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, sorunun çözümü için 4 yıldır tüm yerel dinamiklerle mücadele ettiklerini söyledi.

 

Sorunun yerel yönetim boyutuyla değil, kadastro boyutuyla giderilmesinde sakınca görmediklerini dile getiren Çelik, konuya siyaseten bakmadıklarını vurguladı.

 

Düzenlemenin iktidar ve muhalefetin ortak çabasıyla olgunlaştırıldığını anlatan Çelik, "Ben 30 yıldır siyasetteyim. İlle de bir şey söylemek gerekiyorsa 100 yıldır çözülemeyen sorunlar, 13 yılda AK Parti iktidarı tarafından çözülüyor. Bu hakkı da teslim edelim. Aksi takdirde 'kimler geldi, kimler geçti' diye sorulur" ifadesini kullandı.

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı