EXPO 2016 Antalya’ya görkemli açılış

EXPO 2016 Antalya’ya görkemli açılış

Türkiye'nin ilk EXPO'su olan EXPO 2016 Antalya; su, ses ve ışık gösterileri eşliğinde 5 binin üzerinde davetlinin katıldığı görkemli bir törenle açıldı.

EXPO 2016 Antalya Uluslararası Bahçecilik Sergisi​'nin​​ açılış töreni, Aksu ilçesinde yer alan sergi alanındaki kongre merkezinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, diğer bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon temsilcileri, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ve çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada "EXPO 2016 Antalya'nın hazırlıklarını büyük bir itina ve hassasiyetle yürüttük. Başından beri bu projeyi milli bir proje olarak gördük, çalışmaları bu anlayışla gerçekleştirdik. Bugün açılışını yaptığımız EXPO 2016 sadece Antalya'nın değil, tüm Türkiye'nin ortak iradesinin, kamu ve özel sektörümüzün iş birliğinin bir ürünüdür." dedi.

Erdoğan: "Ziyaretçi sayısında da rekor kırılacağına inanıyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 53 ülkenin katılımının sağlandığını belirterek, "EXPO 2016 Antalya, 1990 yılında Osaka'da düzenlenen EXPO'dan sonra kendi alanında en yüksek katılımlı sergi olarak tarihe geçti. Ziyaretçi sayısı bakımından da benzer bir rekorun kırılacağına inanıyorum" ifadesini kullandı.

Açılışını yaptıkları EXPO için "çiçek" ve "çocuk" temasını tercih ettiklerini belirten Erdoğan, tarih, biyoçeşitlilik, sürdürülebilirlilik ve yeşil şehirler perspektifi üzerinden güçlü bir diyalog platformu oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.

Çocuklarla, çiçekler arasındaki saflık, güzellik ve masumiyet ilişkisinin bu sergi için kendilerinin de ilham kaynağı olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu temanın seçilmiş olması ülkemizin hem yeşilin ve çevrenin hem de geleceğimizin teminatı olan yeni nesillerin korunmasına verdiği önemin bir ifadesidir. Biz tabiatı bizden öncekilerden miras olarak değil, gelecek nesillerden emanet olarak aldığımızın bilincindeyiz. Sadece bugünü değil, yarınları da düşünmeli; sadece kendimizi değil çocuklarımızı da düşünmeli ve adımlarımızı buna göre atmalıyız. Emaneti sahibine teslim edinceye kadar onu en iyi şekilde korumak, kollamak, muhafaza etmek görevimizdir" diye konuştu.

"Bizim toprak anaya sevdamız bir başkadır"

Üretimin yaklaşık yüzde 9'unu, istihdamın ise yüzde 25'ini tarım sektöründen karşılayan Türkiye'nin toprakla ilişkisini sağlam tutmak zorunda olduğunu belirten Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çünkü bizim toprak anaya sevdamız başkadır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında tarım üretimimizi 150 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu rakamın yaklaşık 40 milyar dolarını ihracata dönüştürmeyi, sulanabilir alanı 5,4 milyar hektardan 8,5 milyar hektara dönüştürmeyi arzu ediyoruz. 2002 yılından beri kat ettiğimiz mesafe bu hedeflerin bizim için rahatça erişilebilir olduğunu ortaya koymaktadır."

Güvenilir gıda arzı ve kontrol hizmetlerinde de standartlarını yükselttiklerine işaret eden Erdoğan, gıda mevzuatını AB ile uyumlu hale getirdiklerini kaydetti.

"Tarladan sofraya güvenilir gıda" yaklaşımı ile hareket ettiklerini anlatan Erdoğan, organik tarım uygulamalarını desteklediklerini vurguladı.

Gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye'nin biyoçeşitliliği ile gen ve tohum hazinesini kısa, orta ve uzun vadede kullanacak şekilde teminat altına aldıklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, bütün bu gayretler sonucunda tarımsal hasılada geçtiğimiz 13 yılda Avrupa'da 4. sıradan 1. sıraya yükseldi. Dünyadaki önemli gen havuzlarının kesişme noktasında bulunan ülkemizdeki tür çeşitliliğini korumak da kararlıyız." dedi.

Türkiye'nin, yaklaşık yüzde 32'si endemik olmak üzere, 12 bin civarında bitki türüne ev sahipliği yaptığını kaydeden Erdoğan, "Avrupa'daki tüm genetik tür sayısından daha fazlasını bu coğrafyada mevcut olması bu zenginliği küresel ölçekte değerli hale getiriyor. Bu durum EXPO 2016 Uluslararası botanik sergisinin ne denli doğru, ne denli doğru bir yerde de düzenlendiğini ortaya koyuyor." diye konuştu.

Davutoğlu: "Toprağı en iyi koruyan insan aynı zamanda kendisine saygısı olan insandır"

Başbakan Davutoğlu da törende yaptığı konuşmada, NATO Zirvesi, G20 Zirvesi gibi uluslararası organizasyonların bir kısmının Antalya'da gerçekleştirildiğini hatırlatarak, EXPO 2016 Antalya'ya katılan 53 ülkenin temsilcilerine teşekkür etti.

Bu günün "Dünya Toprak Ana Günü" olduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Hepimizin bir biyolojik anası var, sonunda kendisine sığınacağımız toprak anamız var. Allah toprak anaya sahip çıkanlardan eylesin bizi. İnsanoğlu topraktandır ve toprağa dönecektir. Toprağı en iyi koruyan, çevreyi en iyi koruyan insan aynı zamanda kendisine saygısı olan insandır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, Türkiye'nin ve dünyanın topraklarının korunması için de elimizden gelen her gayreti göstereceğiz." diye konuştu.

"Her çocuk bir çiçektir, her çiçek şefkat bekleyen bir çocuktur"

Başbakan Davutoğlu, EXPO 2016 Antalya'nın temasının "Çocuk ve Çiçek" olmasının en doğru tercihleri olduğunu vurguladı. Türkiye'nin EXPO 2016 Antalya hedefine ilişkin bilgi veren Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Çocuk teması ve geleceği yeşertmek sloganıyla tarım, bahçecilik alanları ile şehirlerdeki çevresel yapıyı iyileştirmeyi, bu çevrelerdeki yeşillendirmelere katkıda bulunmayı, sağlıklı bir çevre için gerekli bilinci oluşturup, bu deneyimleri paylaşmayı, bütün bunların toplamında da kalkınmada katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. 'Çocuk ve çiçek' ne güzel bir tema, çünkü her çocuk bir çiçektir, her çiçek şefkat bekleyen bir çocuktur. Çocuklarımızı birer çiçek gibi gelecek nesillere yetiştireceğiz."

EXPO 2016 Antalya'da 6 ay boyunca biyoçeşitlilik, sürdürebilirlik, yeşil şehir gibi konuların ortaya konulacağının bilgisini veren Davutoğlu, bu konuda çözümlerin aranacağını ve alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekileceğini söyledi.

Çelik: "EXPO, üreticiler için eğitim merkezi, turizmciler için cazibe merkezi ve çocuklar için okul işlevi görecek"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise yaptığı konuşmada, 1960'tan bu yana düzenlenen uluslararası bahçecilik sergilerinin 20'ncisinin açılışının yapıldığını belirterek, 53 ülke ile son dönemdeki en geniş katılımcı sayısına sahip EXPO'yu hayata geçirdiklerini ifade etti.

Çelik, törenin yapıldığı 6 bin 500 kişi kapasiteli kongre merkezinin Türkiye'nin en büyük, dünyanın da sayılı büyük kongre merkezlerinden biri olduğunu vurgulayarak, EXPO Kulesi, Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Türkiye Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, EXPO Gölü, Çocuk Adası, Şakayık Terası, Restoranlar sokağı, Osmanlı Bahçesi, EXPO Serası, 120 türde 25 bin ağaç, 5 milyon çiçek, 700 bin bitki kullanılarak yapılan bitki heykelleri, ülke bahçeleri ve illerin oluşturduğu kurumsal bahçelerin EXPO 2016 Antalya'da ziyaretçilerini beklediğini bildirdi.

Bu alanın 6 aylık sergi süresi sonunda da üreticiler için sürekli eğitim merkezi, turizmciler için bir cazibe merkezi ve çocukları geleceğe, tabiata hazırlayacak bir okul olarak işlevini sürdüreceğini anlatan Çelik, bugünün aynı zamanda "Dünya Toprak Ana Günü" olduğuna ve uluslararası bahçecilik sergisi açılışının bugüne denk gelmesinin önemine dikkati çekti.

"Çiçekler baharın, çocuklar barışın müjdeleridir"

Çelik, dünya nüfusunun hızla arttığını, buna karşılık tabiat ve tarıma ait değerlerin her geçen gün yok edildiğini ifade ederek, dünyada 5 milyar hektar tarıma elverişli arazi varken, bunun sadece 1,3 milyar hektarının tarım amaçlı kullanıldığını kaydetti.

Her yıl bu arazinin 12 milyon hektarlık kısmının tarım vasfını yitirdiğini anlatan Bakan Çelik, "Yapacağım 5 dakikalık konuşma içerisinde tam bu EXPO alanı kadar bir arazi tarım dışına çıkmış olacak." dedi.

"Ülke çiçeklerini ve 23 Nisan dolayısıyla ülke çocuklarını Antalya'da buluşturuyoruz"

Tabiata dönük kayıtsızlığa karşı EXPO 2016 Antalya olarak ortak bir bilinç oluşturmayı hedeflediklerine vurgu yaparak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunun için ana tema olarak 'Çiçek ve Çocuk' dedik. İnanıyoruz ki çiçekler baharın, çocuklar barışın müjdeleridir. Çiçekler arının, çocuklar yarının umut kaynağıdır. Çiçekler açtıkça bahardan, çocuklar büyüdükçe yarından umudumuzu kesmeyeceğiz. Bu nedenle ülke bahçelerini, ülke çiçeklerini ve 23 Nisan dolayısıyla ülke çocuklarını Antalya'da buluşturuyoruz. Biz bu anlamlı buluşmayı gerçekleştirirken yanı başımızdaki Akdeniz, sahillerine çocuk cesetleri vuran büyük bir mezarlığa dönmüş durumda. Bu utanç tablosu karşısında emanet aldığımız bu dünyayı çiçeklerle değil, bombalarla dolduranların tüm çocuklara bir değil, binlerce özür borcu olduğunu ifade etmek istiyorum."

"Çocukların mazlum, çiçeklerin mahzun olmadığı bir dünya"

Tüm vatandaşların ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladığını kaydeden Çelik, çocukların mazlum, çiçeklerin mahzun olmadığı bir dünya temennisinde bulundu.

Bakan Çelik, EXPO 2016 Antalya'yı Türkiye'ye kazandırdığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, desteklerini esirgemeyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a, her hafta Bakanlar Kurulu'nda EXPO ile ilgili gelişmeleri takip ederek, destek veren Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, EXPO 2016'nın Antalya'ya kazandırılmasında emeği olan Antalya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile projeyle ilgilenen diğer bakan, yetkili ve çalışanlara teşekkürlerini sundu.

Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun da katıldığı törene, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Antalya Valisi Muammer Türker ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, milletvekilleri, yerli ve yabancı çok sayıda ülkenin temsilcisi de iştirak etti.

Açılış, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Derneği'nin (AIPH)​ EXPO Kongre Merkezi fuaye alanında verdiği resepsiyon ile başladı. Ardından resmi açılış törenine geçildi.

Sunuculuğunu Burcu Esmersoy ve Vatan Şaşmaz'ın yaptığı resmi açılış töreni, İstiklal Marşı ve BIE Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Marşların ardından EXPO 2016 Antalya'ya katılan ülkelerin bayrakları sahnede yerini aldı. Ülkelerin anonsu sırasında Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Filistin, Türkmenistan ve Kosova Cumhuriyeti salonda büyük alkış aldı. Daha sonra EXPO 2016 Antalya için hazırlanan tanıtım videosu yansıtıldı.

Erdoğan, Osmanlı ve Çin bahçelerini gezdi

Konuşmaların ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tören alanından ayrılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Osmanlı Bahçesi'ne geçti ve burada bir süre mehter ve klasik müzik grubunun performansını izledi.

Çin Bahçesi'ni açan Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının "Geleceğimi Koruyorum" isimli standını gezdi, EXPO 2016 Antalya'nın maskotları Ece ve Efe ile birlikte fotoğraf çektirdi ve alanda bulunan çocuklarla sohbet etti.

Su, ses ve ışık gösterisi

Alanı gezdikten sonra Şakayık Terası'na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, su, ses ve ışık gösterisini izledi. Şakayık Terası önünde gerçekleştirilen gösteride, temsili bir şakayık çiçeğinin tomurcuklanması ile gün doğumu arasında bir benzerlik kurularak hayatın döngüsü canlandırıldı. Gösteride yer alan yüzlerce çocuk sahnede rengarenk kostümleriyle dans etti. Program, lazer ve duman şov, video mapping ve havai fişek gösterileriyle devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, su, ses ve ışık gösterisinin ardından alandan ayrıldı.

6 ay boyunca açık kalacak

Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'nın ardından en büyük organizasyon olarak kabul edilen Dünya Botanik EXPO'su, 160 yıllık EXPO tarihinde ilk kez Türkiye'de açıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayesindeki EXPO 2016 Antalya, Antalya'nın Aksu ilçesi sınırları içinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanında 191 gün boyunca açık kalacak.

Teması "çiçek ve çocuk", sloganı "gelecek nesiller için yeşil bir dünya" olan EXPO 2016 Antalya ile Türkiye, tarihi ve kültürel mirasını, biyoçeşitlilik yönünden zenginliğini, tarımsal ve ekonomik potansiyelini, dünyaya tanıtma imkânına sahip olacak.

Organizasyon çerçevesinde 6 ay boyunca ulusal ve uluslararası konserler, kongre ve sempozyumlar, dans gösterileri, müzikaller, tiyatrolar, atölye çalışmaları, milli ve özel gün ile Ramazan ayı etkinlikleri, sokak eğlenceleri gibi programlar düzenlenecek.

Kentin turizm dinamiklerine yeni bir zenginlik olarak katılacak EXPO 2016 Antalya'yı yaklaşık 8 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

EXPO 2016 Antalya'da 53 ülke bahçesinin yanı sıra oluşturulan tematik ve koleksiyon bahçeleriyle yüzlerce endemik bitki türü görülebilecek.

Sergi alanı, yeşil alanların yanı sıra EXPO Kulesi, EXPO Gölü, Türkiye Biyoçeşitlilik Parkuru, Çocuk Adası, Yeşil Köprü, Cam Köprü, Şakayık Terası, Tarım ve Biyolojik Çeşitlilik Müzesi, Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi, 7 coğrafi bölgenin ev mimarilerinden esinlenerek yapılan Restoranlar Sokağı, yeme içme yerleri, amfi tiyatrolar, sanat ve sergi binaları, su değirmeni, kongre merkezi ve ülke bahçelerinden oluşuyor. ​​​

Resimler

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı