Çelik:Sendikalı İşçi Sayısı Kamuyla Artmaz

Çelik:Sendikalı İşçi Sayısı Kamuyla Artmaz

Faruk Çelik, HAK-İŞ Konfederasyonunun 38. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinliklerine Katıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Çalışanların sadece yüzde 10'unun hak edebildiği kıdem tazminatının sürdürülebilirliği yok. Bu konu mutlak suretle ele alınmalı ve çözüme kavuşturulmalı" dedi.

 

Çelik, Hak-İş'in kuruluşunun 38. yılı dolayısıyla Rixos Otel'de düzenlenen 2. Kısa Film Yarışmasının ödül törenine katıldı. Çelik, buradaki konuşmasında çalışma hayatının dinamik bir hayat olduğuna inandığını belirterek bu dinamik hayatın sorunlarının da zamanı geçmeden çözülmesinin gerekli olduğunu söyledi.

 

Sorunların çözülmemesinden hem işverenin hem de işçinin zararlı çıkacağını ifade eden Çelik, bu sorunlardan ilkinin taşeron işçilik, diğerinin ise kıdem tazminatı olduğunu vurguladı.

 

-"İşçi olmayınca işveren, işveren olmayınca işçi olmaz"-

 

Bakan Çelik, taşeron işçilerin sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini bildirerek, şöyle konuştu:

 

"Çalışanların sadece yüzde 10'unun hak edebildiği kıdem tazminatının sürdürülebilirliği yok. Bu konu mutlak suretle ele alınmalı ve çözüme kavuşturulmalı. Yüzde 37'lerde olan kayıt dışılığın daha da düşürülmesi noktasında gerekli önlemlerin mutlak suretle alınma zarureti ortadadır. Taraflarla diyalog çerçevesinde bu zor konuların çözümü konusunda bir ilave ortaya koyma çabasındayız. İşveren de bizim işçi de bizim. İşveren olmayınca işçi olmayacak, işçi olmayınca işveren olamayacak. Mühim olan bu iki kesimin birbirinden ayrılan yanlarının görmemiz değil, aksine endüstriyel ilişkilerini güçlendirecek, çalışma hayatında emeğin hakkını hak sahiplerine teslim edecek, diğer taraftan da uluslararası rekabeti yerine getirebilecek etkileşimi de tespit edebilecek bir anlayışı yaygınlaşması gerekiyor."

 

-"Sendikalı işçi sayısı kamuyla artmaz"-

 

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası'nın önemli olduğunu ve bu yasa sayesinde ciddi kazanımların elde edildiğini ifade eden Çelik, sendikalı işçi sayısını yetersiz gördüğünü, sayının artmasında emekçilerin gayretiyle mümkün olacağını belirtti.

 

Yalnız kamuya dayanarak sendikalı işçi sayısının artırılamayacağına dikkati çeken Çelik, kamuda toplu sözleşme yapan sadece 200 bin işçi bulunduğunu, 11,5 milyon işçi içinde bunun çok düşük bir rakam olduğunu dile getirdi.

 

Çelik, Ulusal İstihdam Strateji'nin tamamlandığını ve çok kısa süre sonra yayımlanmasının planlandığını bildirerek, Ekonomik Sosyal Konsey konusundaki çalışmaların da tamamlanmaya yakın olduğunu kaydetti.

Resimler

TümüDuyurular

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

Bakan Çelik'ten yeni uyglama

15 Aralık 2015, Salı